Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza IV nabór wniosków pracodawców
o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników
w terminie od dnia 30.10.2024 r. do dnia 12.11.2024 r.
o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników
w terminie od dnia 30.10.2024 r. do dnia 12.11.2024 r.
UWAGA!
W ramach jednego wniosku można wnioskować maksymalnie o 5 form kształcenia ustawicznego (np. 3 kursy i 2 studia podyplomowe).
Nie ogranicza się ilości złożonych wniosków.
W ramach jednego wniosku można wnioskować maksymalnie o 5 form kształcenia ustawicznego (np. 3 kursy i 2 studia podyplomowe).
Nie ogranicza się ilości złożonych wniosków.
W 2024 roku środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego udzielane będą zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez ministra właściwego ds. pracy tj. na:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 1 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy (a w szczególnie uzasadnionych przypadkach w dłuższym terminie) po złożeniu wniosku zostały lub zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały lub będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy. Ponadto wsparciem w ramach priorytetu nr 1 można objąć jedynie osoby, które przy wykonywaniu swoich zadań zawodowych na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystały z nowych technologii i narzędzi pracy lub które wymagają nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrażaniem nowego procesu.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 2 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby zatrudnione w zawodach deficytowych, dla których istnieje konieczność podwyższenia kwalifikacji w ramach tych zawodów lub też osoby, dla których przewiduje się zmianę stanowiska pracy, poprzedzoną odbyciem kształcenia ustawicznego we wskazanych zawodach deficytowych. W załączniku nr 1 do ogłoszenia przedstawiono zawody deficytowe w powiecie ostrowskim i województwie mazowieckim w oparciu o Barometr zawodów 2024. W uzasadnieniu należy wskazać zawód deficytowy oraz kod zawodu wg Barometru z 2024 r., w ramach którego osoba będzie objęta wsparciem z KFS. Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy tych pracowników oraz z jakiego badania to wynika.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.;
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 3 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (matka, ojciec, opiekun prawny). Przy czym nie ma znaczenia długość przerwy w pracy, powód przerwy w pracy (np. urlop macierzyński, wychowawczy, zwolnienie na opiekę nad dzieckiem) oraz to czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 3 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
Uwaga: Warunki - powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej - nie muszą być spełniane łącznie.
Uwaga: Warunki - powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej - nie muszą być spełniane łącznie.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 4 powinien wykazać w uzasadnieniu, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanej formy kształcenia ustawicznego, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę wskazaną do objęcia kształceniem ustawicznym.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Wsparcie w ramach priorytetu nr 5 mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej.
O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
- 29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
- 29.10.C Produkcja autobusów,
- 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
- 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
- 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
- 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
- 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
- 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niski i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych. W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 6 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby, które na dzień złożenia wniosku ukończyły 45 rok życia oraz uzasadnić potrzebę nabycia umiejętności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 7 może wskazać do kształcenia ustawicznego zarówno cudzoziemców, jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), przy czym kształcenie ustawiczne musi odpowiadać na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży;
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
- ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów zatrudniających cudzoziemców.
Z kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że kształcenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
W ramach priorytetu nr 8 może być finansowane kształcenie ustawiczne dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów. Wnioskowane kształcenie ustawiczne dedykowane dla danej branży powinno dotyczyć analizowania sytuacji finansowej, poznania w praktyce narzędzi do controllingu i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarządzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 8 powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika wskazanego do objęcia kształceniem ustawicznym z wnioskowaną formą kształcenia.
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) pracodawca może przeznaczyć na:
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) pracodawca może przeznaczyć na:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
Starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniane będzie w szczególności:
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniane będzie w szczególności:
- Zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na 2024 rok,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem dostępnych limitów środków na 2024 rok, z zastrzeżeniem możliwości częściowego sfinansowania działań określonych we wniosku, w szczególności w przypadku niewystarczających środków KFS będących w dyspozycji Starosty,
- wysokość dotychczas udzielonego pracodawcy wsparcia ze środków KFS z uwzględnieniem prawa pierwszeństwa dla pracodawców, którzy wnioskują o środki KFS po raz pierwszy,
- spełnienie warunków koniecznych do udzielenia pomocy de minimis,
- kompletność wypełnienia wraz z wymaganymi załącznikami.
Pracodawcy (tj. jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika) mogą składać wnioski o przyznanie środków KFS do Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej w terminie ogłoszonego naboru.
Wzór wniosku o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników dostępny jest na stronie internetowej https://ostrowmazowiecka.praca.gov.pl/ oraz w siedzibie Urzędu ( pokój nr 3).
Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na obowiązującym wzorze, w terminie ogłoszonego naboru – liczy się data wpływu do Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej.
Kompletnie wypełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w w/w terminie za pośrednictwem:
Wzór wniosku o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników dostępny jest na stronie internetowej https://ostrowmazowiecka.praca.gov.pl/ oraz w siedzibie Urzędu ( pokój nr 3).
Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na obowiązującym wzorze, w terminie ogłoszonego naboru – liczy się data wpływu do Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej.
Kompletnie wypełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w w/w terminie za pośrednictwem:
- poczty elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym na adres e-mail: pupom@post.pl,
- za pomocą portalu usług elektronicznych Publicznych Służb Zatrudnienia – praca.gov.pl korzystając z formularza PSZ—KFS – podpisując kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym,
- za pomocą platformy ePUAP: https://epuap.gov.pl na adres skrytki : /PUPOM/SkrytkaESP
- bezpośrednio do skrzynki podawczej znajdującej się w siedzibie Urzędu
- lub złożyć w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy (pokój nr 13).
Szczegółowe zasady dotyczące Krajowego Funduszu Szkoleniowego określa art. 69a - 69b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024r. poz. 475 ze zm.), rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14.05.2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 117) oraz „Kryteria finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)" przyjęte przez Starostę Ostrowskiego dostępne na stronie internetowej: ostrowmazowiecka.praca.gov.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania".
Wnioski należy składać do dnia 12.11.2024 r. do godziny 16:00.