W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
VI nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w 2024r. - Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej
Pomoc dla Ukrainy - banner PUP_WUP
Nested Applications
Aktualności
VI nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w 2024r.
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza VI nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w terminie od dnia 10.12.2024 r. do dnia 13.12.2024 r.
UWAGA! W ramach jednego wniosku można wnioskować maksymalnie o 5 form kształcenia ustawicznego (np. 3 kursy i 2 studia podyplomowe).
Nie ogranicza się ilości złożonych wniosków.
W 2024 roku środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego udzielane będą zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez ministra właściwego ds. pracy tj. na:
Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 1 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy (a w szczególnie uzasadnionych przypadkach w dłuższym terminie) po złożeniu wniosku zostały lub zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały lub będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy. Ponadto wsparciem w ramach priorytetu nr 1 można objąć jedynie osoby, które przy wykonywaniu swoich zadań zawodowych na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystały z nowych technologii i narzędzi pracy lub które wymagają nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrażaniem nowego procesu.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 2 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby zatrudnione w zawodach deficytowych, dla których istnieje konieczność podwyższenia kwalifikacji w ramach tych zawodów lub też osoby, dla których przewiduje się zmianę stanowiska pracy, poprzedzoną odbyciem kształcenia ustawicznego we wskazanych zawodach deficytowych. W załączniku nr 1 do ogłoszenia przedstawiono zawody deficytowe w powiecie ostrowskim i województwie mazowieckim w oparciu o Barometr zawodów 2024. W uzasadnieniu należy wskazać zawód deficytowy oraz kod zawodu wg Barometru z 2024 r., w ramach którego osoba będzie objęta wsparciem z KFS. Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy tych pracowników oraz z jakiego badania to wynika.
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.;
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 3 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (matka, ojciec, opiekun prawny). Przy czym nie ma znaczenia długość przerwy w pracy, powód przerwy w pracy (np. urlop macierzyński, wychowawczy, zwolnienie na opiekę nad dzieckiem) oraz to czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 3 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
Uwaga: Warunki - powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej - nie muszą być spełniane łącznie.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 4 powinien wykazać w uzasadnieniu, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanej formy kształcenia ustawicznego, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę wskazaną do objęcia kształceniem ustawicznym.
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Wsparcie w ramach priorytetu nr 5 mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
29.10.C Produkcja autobusów,
29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niski i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych. W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 6 powinien wskazać do kształcenia ustawicznego osoby, które na dzień złożenia wniosku ukończyły 45 rok życia oraz uzasadnić potrzebę nabycia umiejętności.
Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 7 może wskazać do kształcenia ustawicznego zarówno cudzoziemców, jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), przy czym kształcenie ustawiczne musi odpowiadać na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży;
doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów zatrudniających cudzoziemców.
Z kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że kształcenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
W ramach priorytetu nr 8 może być finansowane kształcenie ustawiczne dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów. Wnioskowane kształcenie ustawiczne dedykowane dla danej branży powinno dotyczyć analizowania sytuacji finansowej, poznania w praktyce narzędzi do controllingu i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarządzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 8 powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika wskazanego do objęcia kształceniem ustawicznym z wnioskowaną formą kształcenia. Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) pracodawca może przeznaczyć na:
kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
Starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniane będzie w szczególności:
Zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na 2024 rok,
zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem dostępnych limitów środków na 2024 rok, z zastrzeżeniem możliwości częściowego sfinansowania działań określonych we wniosku, w szczególności w przypadku niewystarczających środków KFS będących w dyspozycji Starosty,
wysokość dotychczas udzielonego pracodawcy wsparcia ze środków KFS z uwzględnieniem prawa pierwszeństwa dla pracodawców, którzy wnioskują o środki KFS po raz pierwszy,
spełnienie warunków koniecznych do udzielenia pomocy de minimis,
kompletność wypełnienia wraz z wymaganymi załącznikami.
Pracodawcy (tj. jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika) mogą składać wnioski o przyznanie środków KFS do Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej w terminie ogłoszonego naboru.
Wzór wniosku o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników dostępny jest na stronie internetowej https://ostrowmazowiecka.praca.gov.pl/ oraz w siedzibie Urzędu ( pokój nr 3). Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na obowiązującym wzorze, w terminie ogłoszonego naboru – liczy się data wpływu do Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej.
Kompletnie wypełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w w/w terminie za pośrednictwem:
poczty elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym na adres e-mail: pupom@post.pl,
za pomocą portalu usług elektronicznych Publicznych Służb Zatrudnienia – praca.gov.pl korzystając z formularza PSZ—KFS – podpisując kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym,
za pomocą platformy ePUAP: https://epuap.gov.pl na adres skrytki : /PUPOM/SkrytkaESP
bezpośrednio do skrzynki podawczej znajdującej się w siedzibie Urzędu
lub złożyć w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy (pokój nr 13).
Szczegółowe zasady dotyczące Krajowego Funduszu Szkoleniowego określa art. 69a - 69b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024r. poz. 475 ze zm.), rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14.05.2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 117)oraz „Kryteria finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)" przyjęte przez Starostę Ostrowskiego dostępne na stronie internetowej: ostrowmazowiecka.praca.gov.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania".
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej z upoważnienia Starosty Ostrowskiego
ogłasza I nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników.
Wnioski należy składać...
Spotkanie informacyjne dla młodzieży klas maturalnych Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej oraz Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej dot. „Gwarancji dla młodzieży w Polsce" W dniach 18.11.2024r., 29.11.2024r. oraz 10.12.2024...
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza VI nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w terminie od dnia 10.12.2024 r. do dnia 13.12.2024 r. UWAGA! W ramach jednego wniosku można...
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza V nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w terminie od dnia 29.11.2024 r. do dnia 06.12.2024 r. UWAGA! W ramach jednego wniosku można...
W dniu 14 listopada Wojewódzki Urząd Pracy organizuje spotkanie informacyjne nt. usług sieci EURES skierowane do polskich pracodawców. Spotkanie odbędzie w godzinach 10:00-13:00 w Centrum Konferencyjnym przy ulicy Zielnej 37 w Warszawie. Tematem przewodnim spotkania będą usługi sieci EURES, a także korzyści,jakie mogą...
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza IV nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w terminie od dnia 30.10.2024 r. do dnia 12.11.2024 r. UWAGA! W ramach jednego wniosku można wnioskować...
W dniu 18.09.2024r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej po raz kolejny odbyło się spotkanie informacyjne z doradcą zawodowym z Powiatowego Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej dla wychowanków pieczy zastępczej w ramach zawartego porozumienia w związku z realizacją Partnerstwa lokalnego na rzecz...
REZERWA KFS Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza II nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników w terminie od dnia 10.10.2024 r. do dnia 16.10.2024 r. UWAGA! W ramach jednego...
Informacja o ankietach ewaluacyjnych dla uczestników projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2018-2023 Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej informuje, że Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zlecił...
POWIAT OSTROWSKI – POWIATOWY URZĄD PRACY W OSTROWI MAZOWIECKIEJ INFORMUJE iż w latach 2019 - 2020 realizuje projekt pod nazwą Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (III) współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalny...
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza nabór wniosków na udzielanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej trwający do wyczerpania środków finansowych w ramach niżej wskazanych projektów: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (III)" projekt...
POWIAT OSTROWSKI – POWIATOWY URZĄD PRACY W OSTROWI MAZOWIECKIEJ INFORMUJE iż w latach 2017 - 2018 realizuje projekt pod nazwą Aktywizacja osób w wieku 30 lat i powyżej pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (II) współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego...
POWIAT OSTROWSKI – - POWIATOWY URZĄD PRACY W OSTROWI MAZOWIECKIEJ INFORMUJE iż w latach 2018 - 2019 realizuje projekt pod nazwą „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (III)" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza...
POWIAT OSTROWSKI – POWIATOWY URZĄD PRACY W OSTROWI MAZOWIECKIEJ INFORMUJE iż w latach 2019 - 2020 realizuje projekt pod nazwą Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (III) współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalny...
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej ogłasza nabór wniosków na udzielanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej trwający do wyczerpania środków finansowych w ramach niżej wskazanych projektów: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (III)" projekt...
POWIAT OSTROWSKI – POWIATOWY URZĄD PRACY W OSTROWI MAZOWIECKIEJ INFORMUJE iż w latach 2017 - 2018 realizuje projekt pod nazwą Aktywizacja osób w wieku 30 lat i powyżej pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (II) współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego...
POWIAT OSTROWSKI – - POWIATOWY URZĄD PRACY W OSTROWI MAZOWIECKIEJ INFORMUJE iż w latach 2018 - 2019 realizuje projekt pod nazwą „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie ostrowskim (III)" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza...
Rynek pracy
Statystyki i analizy
5,1%Stopa bezrobocia w Polsce
Stan na koniec grudnia 2024 r.
Stawki
1.662,00 złPodstawowy zasiłek dla bezrobotnych
1.994,40 złStypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
831,00 złDodatek aktywizacyjny
do 48.969,72 złŚrodki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej